@wyróżnienie ej, Warszawiacy. Mam do Was sprawę.

Wklejamy poniżej tekst naszego kolegi Rafała Łaszewskiego aby zwiększyć zasięg jego pomysłów na zwiększanie bezpieczeństwa Polaków, które są świetną propozycją do budżetów obywatelskich nie tylko w Warszawie.

Wklejamy poniżej tekst naszego kolegi Rafała aby zwiększyć zasięg jego pomysłów na zwiekszanie bezpieczenstwa Polaków, które są świetną propozycją do budżetów obywatelskich nie tylko w Warszawie.

@wyróżnienie ej, Warszawiacy. Mam do Was sprawę.

Tak się składa, że postanowiłem w ramach pracy społecznej zgłosić bardzo dużo projektów z zakresu OBRONY CYWILNEJ, do budżetu partycypacyjnego m.st. Warszawy i w związku z tym mam propozycję.

Z przyczyn dość prozaicznych jestem w stanie zebrać podpisy potrzebne do zgłoszenia projektów tylko w dzielnicach, w których często jestem - czyli Woli i Bemowa. Ale potrzeby z zakresu obrony cywilnej dotyczą całej Warszawy. Tak więc mimo, że inne dzielnice mają takie same potrzeby, to niestety ja tam nie dam rady zgłosić moich projektów bo nie dam rady zebrać podpisów.

Gdybyście chcieli aby któryś z moich projektów został poddany pod głosowanie również w Waszej dzielnicy, to zapraszam do zaangażowania się. W praktyce wystarczy tylko zebrać 5-10 podpisów, i przesłać ZDJĘCIE podpisanej listy do mnie (projekty składa się elektronicznie). ALBO ja Wam mogę udostępnić treść projektu, a Wy sami zgłosicie projekt w swojej dzielnicy.

Projekt miejski musi mieć - min. 15 podpisów
Projekt dzielnicowy musi mieć - min. 10 podpisów
Projekt lokalny (każda dzielnica podzielona jest na 3 obszary) - min. 5 podpisów.

Na liście projektów już są bzdury w stylu "Plac zabaw dla psiecka" za 400 tys. złotych. Dlatego uważam, że każda złotówka, która pójdzie na rzecz infrastruktury lub szkoleń z zakresu obrony cywilnej, będzie wydana dużo, dużo lepiej.

Osoba zgłaszająca projekt nie może się podpisać na liście.

Projekty można zgłaszać na zasadzie KOPIUJ/WKLEJ. Termin mija 21 stycznia więc LADA DZIEŃ.

Ja na 100% złożę projekty na dzielnicę WOLA I BEMOWO, za które odpowiadam w ramach Stowarzyszenia Ochotnicza Obrona Cywilna. To będą m.in. (nazwy projektów są robocze - jeszcze je dopracowuje):

- ZNAM SĄSIADA I POMAGAMY SOBIE - Społeczna Obrona Cywilna. Cykl spotkań w miejscach aktywności lokalnej integrujących osoby zainteresowaną samopomocą i przygotowanie siebie i swojego domu na wypadek kryzysu lub wojny, z elementami szkolenia z zakresu obrony cywilnej.

- ZANIM ZAWYJĄ SYRENY - tablice informacyjne dot. sygnalizcji alarmowej i zachowania się na wypadek alarmu w szkołach, przedszkolach, urzędach, bibliotekach.

- CYWIL NA WOJNIE - zakup książek z zakresu obrony cywilnej i przetrwania w warunkach miejskich do bibliotek publicznych.

- WYKORZYSTAJ, NIE ZASYPUJ - szkolenie przez specjalistów od budownictwa ochronnego dla odpowiedzialnych za infrastrukturę urzędników ZDM i mieszkańców odpowiedzialnych za zarządzanie istniejącą infrastrukturą podziemną z wykorzystania i dostosowania jej na wypadek W. Celem szkolenia ma być uświadomienie urzędników oraz osób decyzyjnych o roli i możliwościach istniejącej infrastruktury podziemnej i zapobiegnięcie dalszemu zasypywaniu np. istniejących przejść podziemnych.

- MOJE OSIEDLE JEST GOTOWE - akcja promująca aktywne działanie na rzecz przygotowania się wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, grup domów jednorodzinnych na wypadek W. Promocja wykonywania we własnym zakresie prac dostosowujących piwnicę, zakup wyposażenia które zwiększy odporność budynków wielorodzinnych i osiedli domków, budowania grupek wsparcia lokalnego.

- HIP HOP I MIEJSCE SCHRONIENIA - doposażenie i zmiana przeznaczenia przejścia podziemnego przy PDT na Woli. Stworzenie strefy HIP HOPU dla młodzieży, z galerią graffiti na ścianach, strefami do breakdance, niskim torem dla deskorolek, studiem nagraniowym dla młodych twórców hip hopu i zakupem wyposażenia, które umożliwi bezpieczne schronienie w obiekcie na wypadek W.

- CZUJNY, ŚWIADOMY, BEZPIECZNY - szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i szeroko rozumianej obrony cywilnej dla uczniów i nauczycieli szkół ponad-podstawowych 1-4.

- WODA I PRĄD KLUCZOWYM ZASOBEM - modernizacja 3 ujęć wody oligoceńskiej w dzielnicy. Zabudowanie je pawilonem odpornym na uderzenie odłamków. Przygotowanie miejsca na agregat prądotwórczy na wypadek kryzysu. Zapewnienie mechanicznej możliwości pompowania wody. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu pawilonu. Pawilon na wypadek blackoutu powinien być również doraźnym miejscem ładowania telefonów i urządzeń przenośnych (za pomocą panelu słonecznego lub agregatu).

Tych pomysłów i projektów mam jeszcze masę, ale generalnie część z powyższych już mam napisane.

Jeżeli chcielibyście któryś z tych projektów ZDUBLOWAĆ w swojej dzielnicy to wystarczy:

1. Pobrać z tej strony dokument "[Lista poparcia dla projektu do budżetu obywatelskiego]
https://um.warszawa.pl/waw/bo/do-pobrania-12-edycja

2. Wydrukować kilka egzemplarzy

3. Zebrać podpisy osób z Waszej dzielnicy

- 10 podpisów dla dzielnicy, 5 dla miejsca lokalnego,

- 5 podpisów dla jednego z 3 obszarów danej dzielnicy (granice trzeba sprawdzić na https://bo.um.warszawa.pl/

4. Zdjęcie skanu wyślecie do mnie ALBO sami złożycie projekty, których opis ja Wam udostępnię (to może być bardziej realne, bo ja mogę nie dać rady technicznie złożyć wszystkich projektów dla wielu dzielnic). W tej sytuacji Wy sami jako projektodawcy nie podpisujcie się na listach.

Pozdrawiam

Rafał
Stowarzyszenie Ochotnicza Obrona Cywilna
Ochotnicza Obrona Cywilna Wola i Bemowo

ALERTY RCB

Poszukiwania obiektu przypominającego balon
Poszukiwania obiektu przypominającego balon
11 maja 2024 r.
Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju
Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju
11 maja 2024 r.
Fałszywe linie narracji
Fałszywe linie narracji
11 maja 2024 r.